S trochou bulvárnosti jsem hned v nadpisu článku použil výrok Lukáše Rázla, předsedy představenstva Praha 10 – Majetková, a.s. a jednoho ze zástupců radnice, který dnes večer na veřejném projednání popisoval současnou situaci kolem Horského hotelu Prahy 10.
Ale k věci. Od 18:00 hod proběhla ve velké zasedačce radnice Prahy 10 diskuze, na které byli přítomni radní Tomáš Pek a Ondřej Počarovský, Lukáš Rázl za akciovky města, několik dalších zaměstnanců radnice, ke dvacítce rodičů, babiček a učitelů a několik místních Pirátů. Avizovaná kapacita 70 osob tak zdaleka naplněna nebyla, ale přesto se vedla živá a místy až velmi emotivní diskuze.
K překvapení všech přítomných „prý“ nebyl do prosince 2016, kdy se objevila nepříjemná situace s průjmy dětí ze ZŠ Jakutská, s hotelem větší provozní problém. Následně proběhly v hotelu hygienické kontroly, které vedly k pokutování provozovatel hotelu pana Zemánka a v létě 2017 proběhly kontroly ze strany MČ Praha 10. Rada města nakonec přistoupila k přerušení výjezdů dětí na školu v přírodě na Horském hotelu.
Do léta 2017 údajně „bezproblémový“ hotel se tak v očích vedení Prahy 10 mění v zařízení neschopné provozu. Pan Rázl popsal nevyhovující stav vody, zásuvky, ze kterých trčí dráty, poškozené dveře, promáčené stěny a strop hotelu i vršící se pytle s odpadky v suterénu. Provozovatel Zemánek údajně odmítá dát hotel do pořádku a dokonce i zástupce radnice na kontroly hotelu vpustit.
Praha 10 tak od 1. listopadu 2017 zahajuje opravy hotelu a pan Zemánek obratem zasílá radnici faktury se stornopoplatky, které dle tvrzení vedení radnice mu však nebudou propláceny.
Lukáš Rázl má pro stav hotelu výraz „bord*l“ a radní O. Počarovský ho označuje za „Opencard Prahy 10“. Přítomné rodiče však příliš neuspokojili. Rodiče se dožadují odpovědi, proč radnice smlouvu se Zemánkem nevypoví? Dozvídají se, že smlouva je pro radnici napsaná tak nevýhodně, že při sebevětší snaze je těžké ji vypovědět a zároveň si být jist, že pan Zemánek nevysoudí na radnici náležité odškodné. Rodiče se udivují, jak je vůbec možné, že někdo takto nevhodnou smlouvu podepsal. Dozvídající se jméno dřívějšího ředitele Vacka.
Dále nám bylo sděleno, že pan Zemánek k tomu odmítá jednat o změně nebo výpovědi smlouvy, která běží až do září 2019. Rodiče se podivují nad tím, že do nedávna stav hotelu nikdo neřešil a za město nikdo stav hotelu nekontroloval.
Radní se snaží debatu stočit k budoucímu stavu a otázce jak z toho ven? Byla připouštěna i možnost, že městská akciovka může hotel v budoucnu provozovat sama a po otázkách Michala Kočího přislíben i den otevřených dveří pro veřejnost přímo na Horském hotelu. Bereme radnici za slovo.
V 19:55 jsme se rozešli.
Nezbývá mi než doplnit, že my Horský hotel s prominutím za prů*er považujeme už dávno. V roce 2013 psalo Zaostřeno o podivném jmenování pana Vacka, který je dnes považován za hlavní odpovědnou osobu, viz http://www.zaostrenona10.cz/praha-10-majetkova-a-s-vyvolava-vice-otazek-nez-jen-ty-kdo-je-jejim-reditelem-a-jak-se-na-tuto-pozici-dostal-2/
V lednu 2015 jsem se podivoval nad rekonstrukcí, která se dochovala akorát na fakturách, viz http://www.zaostrenona10.cz/horsky-hotel-ma-novy-kabat-od-starych-sibru/
a naše zastupitelka Jana Komrsková napsala o Horském hotelu celý seriál http://www.jana-komrskova.cz/podklady-horsky-hotel2/
zapsal Pavel Hájek za pirátskou posádku Praha 10