Městská akciová společnost údajně podává trestní oznámení na Piráty
Politický boj na Praze 10 dosahuje absurdních rozměrů. Městská firma Prahy 10 v čele s koaličním zastupitelem Lukášem Rázlem (ČSSD) prokazatelně lže a obviňuje Piráty z vloupání do Horského hotelu v Jánských lázních, který Praha 10 vlastní. Piráti přitom mají zdokumentováno, že se do hotelu dostali se svolením správce a za jeho přítomnosti.
Celý poslední školní rok byl Horský hotel, o který se má starat firma Prahy 10, vinou absolutní neschopnosti správce a vlastníka uzavřen. „Různé oficiální informace, které jsem získala od současné vládnoucí koalice o situaci na Horském hotelu, byly k sobě v přímém rozporu. Z tohoto důvodu jsem se spolu s dalšími členy našeho místního sdružení rozhodla objekt osobně navštívit,“ říká k počátku celého případu pirátská zastupitelka za Prahu 10 Jana Komrsková.
Se čtrnáctidenním předstihem Jana Komrsková písemně požádala předsedu představenstva společnosti Praha 10 – Majetková, a.s. Lukáše Rázla (ČSSD) a gesční radní o zpřístupnění objektu Horského hotelu.
Vedení akciové společnosti na žádost zastupitelky Jany Komrskové k zpřístupnění hotelu nereagovalo a na místě Piráti nalezli uzavřený objekt. Lukáš Rázl nebyl k zastižení ani telefonicky, stejně jako pan Stanislav Hanovský, zástupce společnosti Praha 10 – Rekreace a.s., pod jejíž správu hotel přímo spadá. Janě Komrskové se podařilo kontaktovat dočasného správce objektu, pana Němečka. Ten s prohlídkou Horského hotelu souhlasil a po několika hodinách se na místo osobně dostavil. Mezitím, při prvotní obhlídce objektu, Piráti nalezli nezajištěný zadní vchod do objektu a správce objektu na tento stav následně upozornili. Někteří Piráti za doprovodu správce prošli některé části objektu. Do objektu nevnikl nikdo násilím a bez povolení. Během této návštěvy ale Lukáš Rázl telefonicky instruoval dočasného správce hotelu, jak má vypovídat na policii, a přímo jej vybízel k podání křivé výpovědi proti členům České pirátské strany.
Tentýž den, v pátek 13. července, vydala městská část Praha 10 tuto zprávu: „Krizové prohlášení vlastníka Horského hotelu na Černé hoře (městská část je zprostředkovaným akcionářem společnosti, která hotel vlastní): Do hotelu se před několika desítkami minut vloupal vyšší počet neznámých pachatelů. Bezpečnostní systém včas uvědomil policii, která na místo dorazila ve chvíli, kdy již pachatelé z objektu unikli. Vlastník objektu podává trestní oznámení a zjišťuje rozsah škod.“
Dva týdny na to zveřejnil Lukáš Rázl (ČSSD) na facebooku tento příspěvek: „Piráti se dopustili trestného činu. Pokud násilím otevřu zamčené dveře, a i přes houkající alarm vniknu do objektu, v kterém nemám co dělat – tak je to vloupání. Piráti, kteří volají po dodržování zákona jej porušili – a je to neomluvitelné. Můžete křičet, jak chcete – spáchali jste trestný čin. Chováte se stejně jako gardistické bojůvky v 50. letech.“ Stejná slova pak zopakoval i na ZMČ Praha 10. O několik dnů později již nehovoří o vylomených dveřích a poškozeném zámku, ale o nákladech na kontrolu úpravny vody.
Dne 27. července zasílá Mgr. Stanislav Hanovský, jediný člen představenstva Praha 10 – Rekreace a.s., Janě Komrskové dopis, ve kterém uvádí: „Z důvodu řádné péče bylo nezbytné provést kontroly vybavení a stavu Horského hotelu po neoprávněném vniknutí a pohybu většího počtu osob v prostorách rekonstruované nemovitosti. Uvedená opatření vynucená protiprávním jednáním Vás a dalších osob s Vámi spojených ve svém důsledku způsobila na straně naší společnosti vznik nákladů ve výši 31 638,- Kč. Vzniklé náklady jsou škodou vzniklou v přímém důsledku Vašeho protiprávního jednání.“ (Celý text výzvy k úhradě škody vzniklé protiprávním jednáním, předžalobní výzva zde). Uvedenou částku však pan Hanovský nedokáže blíže upřesnit s tím, že: „Na základě dotazu dle zák. č. 106/1999 Sb. ze dne 14. 8. 2018 v mailové žádosti k nezákonnému vniknutí osob do Horského hotelu s překonáním překážek a požadavku o dokumentaci způsobených škod Vás informuji, že obecně nelze poskytovat žádné informace, potažmo dokumenty, které jsou předmětem šetření orgánů činných v trestním řízení.“ Jde o prokazatelnou lež. Žádné trestní řízení nebylo zahájeno. Požádali jsme totiž o vyjádření přímo místně příslušnou OOP ČR Svoboda nad Úpou. V odpovědi na náš dotaz se píše: „Na místě nebyla vstupem způsobena žádná škoda. Jednoznačný souhlas ke vstupu do objektu byl zaznamenán kamerou. Vzhledem k tomu, že souhlas ke vstupu do objektu dala na místě oprávněná osoba a nedošlo k žádné škodě na majetku, nejde v daném případě o podezření z trestného činu ani správního deliktu a věc byla bez dalšího opatření dne 14. 8. 2018 založena na OOP Svoboda nad Úpou pod shora uvedeným čj.“
Podle Pirátů je takovéto chování za hranicí přijatelnosti. „Lukáš Rázl bohužel opět ničím nepřekvapil. Potvrdil jen, že je sice neschopný správce majetku městské části, ale velice schopný lhář. Za prvé Piráti se nikam nevloupali a nic nepoškodili – máme úplný videozáznam naší návštěvy, který má k dispozici i policie. Za druhé údajný trestný čin vloupání, na který se odkazuje pan Rázl, vůbec neexistuje. Prostě si jej vymyslel. Jedná se tak o další zřejmou pomluvu Pirátské strany ze strany stávající koalice,“ vysvětluje Jana Komrsková.
Jiří Komrska a tiskové oddělení České pirátské strany