Nebývale rušno bylo včera odpoledne na chátrajícím hřišti vedle základní školy Brigádníků. Díky Pirátům Prahy 10 se totiž na sociálních sítích otevřela kauza záměru výstavby florbalové haly na tomto místě. Informace na sociálních sítích strhla doslova lavinu sdílení a komentářů. Na veřejné setkání, které svolala místní komunita, dorazilo odhadem kolem 80 lidí z okolí a na místě bylo skutečně živo.

Solidarita

Dorazilo i několik zástupců místní politiky, bohužel ti nejdůležitější si čas nenašli. Jak jsme se na místě dozvěděli, myšlenka florbalové haly s kapacitou 1200 diváků v tomto místě, pochází z dílny FbŠ Bohemians a magistrátní ČSSD zastoupené Petrem Dolínkem. A ta stejná ČSSD, tentokrát zastoupena předsedkyní sportovního výboru Kateřinou Peštovou, předložila tento materiál sportovnímu výboru Prahy 10 bez jakékoliv informace či materiálů předem. Tak říkajíc „hlavně nenápadně…“.

Rozhodovat o hale z tepla kanceláře, možná nad mapou a možná i bez ní, je snadné. Zdá se to být dokonce skvělý nápad. Hala bude sloužit v létě i v zimě, každý má rád zeleného klokana, bude to „zadarmo“, protože to postaví magistrát, tak kdo by to rozporoval, a my se nakonec s tím klokanem vyfotíme.

Jenže včerejší setkání na místě bylo víc než další z řady anonymních, předražených studií nebo průzkumů. Hlas místních obyvatel zněl zcela jasně. Halu nechtějí! Argumentů proti hale zaznělo mnoho, namátkou:

  • Využívání hřiště ZŠ k venkovnímu sportování dětí.

  • Děti zde aktivně tráví mnoho času i mimo školu.

  • Využívání hřiště ke sportu i dospělými.

  • Pokud je otevřené venkovní sportoviště, může ho využívat kdokoliv a kdykoliv zdarma.

  • Hala by místní lokalitu zatížila značnou dopravou, kdy teď mohou děti v této klidné části chodit zcela sami ze školy/do školy

  • Přineslo by to dramatické zhoršení parkování v okolí.

  • Zcela by to změnilo poklidný ráz Solidarity.

Na druhou stranu zazněly i takové hlasy, že je to zbytečná hysterie, že vlastně zveřejněný návrh je jen taková bezvýznamná skica, kterou bychom vlastně neměli vůbec komentovat. Nesmysl! Jen díky informovanosti veřejnosti se o tom mluví včas a má to ten správný dopad.

Spontální potlesk sklidil Mirek Kos, který připomněl, že právě díky Pirátům se informace dostaly mezi lidi. A předseda místních Pirátů Pavel Hájek lidem doporučil už teď vyvinout maximální aktivitu a ozvat se předně na magistrátním výboru pro sport, kde jsou zatím slyšet jen stoupenci výstavby nové haly. Doporučil jim, aby navrhli vlastní úpravu prostoru hřiště, kterou podpoří místní obyvatelé i přilehlá Základní škola a pak jejich společný hlas bude silnější než lobby florbalového klubu nebo některých politiků.

Pokud zjistíme jakékoliv další informace, rádi je znovu zveřejníme.

Report a fotografie přinesl Petr Beneš, sympatizant Pirátů