Veřejné finance s sebou nesou spoustu paradoxních situací. Jednoho dne slyšíte nářky správce farmářských trhů, že mu město zatrhne 30.000,- Kč na nové opláštění děravých stánků, tu od správce Gutovky, že nejsou peníze na odhlučnění hokejového hřiště, a hned týden na to na Vás vypadne smlouva na urbanistickou studii Botiče za 2.069.100,- Kč.
Urbanistická studie potoka
Ano, skutečně jde o urbanistickou studii potoka, která přímo v zadání nese i hlubokou vizi. Citace ze zadání studie: „Vizí studie by se měla stát obnova přirozeného vztahu města a potoka tak, aby se opět staly neodmysIitelnými součástmi.“
Pokud také toužíte po zhmotnění těchto vizí víc, než po řešení reálných, všednodenních problémů pak máte na radnici ideální zástupce. Pokud Vás ale trápí mnohem přízemnější problémy, budete asi zklamáni.
Kdyby jenom jedna – celkem 4.589.000,- Kč
Za rok 2017 bylo takový studii hned několik a někdy dokonce nestačí pouze jedna. Zadají se rovnou tři na jednu a tutéž věc. Tak tomu bylo třeba při urbanistické studii „okolí metra Strašnická“ nebo „park na Solidaritě“ – na každou z nich rovnou 3 x 150.000,- Kč. Celkem za rok 2017 vydala radnice Prahy 10 na různé urbanistické studie víc než 4,5 milionu.
studie
Velké vize, velký aparát
Nezdá se Vám, že by se veřejné prostory kolem nás tak dynamicky měnily? Mně také ne, a to oddělení koncepce a rozvoje na Praze 10 čítá hned 10 zaměstnanců, z toho 3 vedoucí. Co kdyby si třeba tento aparát jednou lámal chytré hlavičky sám, a za to kolik nás měsíčně stojí, přinesl nějaký pěkný nápad? Ale to ne, raději všechny studie zadat pěkně externě za další hromadu peněz. Jen za studii Botiče (2.069.100,- Kč) by mohl jeden městský architekt, při měsíčních nákladech na něj 100.000 Kč, pracovat pro naši obec více než 1,5 roku! Je smutné, že řada těchto studií končí v šuplících, kdy po několika letech jsou zastaralé a je potřeba vypracovat studie nové… Peníze tak říkajíc létají nekončícím komínem.
V politické rovině je za územní rozvoj zodpovědný uvolněný radní Bohumil Zoufalík (jeho měsíční odměna je cca 57 000 Kč hrubého).
Pěkný advent.
Petr Beneš, spolupracovník Pirátů