Šéf pražské kampaně SPD Jan Čížek šíří na Facebooku video z interpelací na zastupitelstvu Prahy 10. Jelikož je vystoupení pana Čížka, který je zvyklý ve službách SPD běžně pracovat s polopravdami a dezinformacemi, plné manipulací, rozhodli jsme se nabídnout komentář Pirátů na Praze 10 k jednotlivým bodům jeho vystoupení.

 

Tvrzení pana Čížka: „Za dva roky koalice Pirátů, Vlasty a ODS projedla 1,1 miliardy úspor, které zbyly na účtu po předchozích vedeních, a nepostavili nic.“

Fakta: Koalice byla zvolena 21. 11. 2018 a video pochází z 25. 11. 2019. Od voleb tedy uplynul jen rok. 1,1 miliardy, o kterých pan Čížek hovoří, nejsou úspory, ale zbytek peněz z obří privatizace bytů. Minulá koalice pod vedením TOP 09 a ČSSD se zavázala v posledním roce k investicím ve výši více než 700 milionů Kč.

Tvrzení pana Čížka: „Zvýšili daň z nemovitosti o 100 %“

Fakta: Daň z nemovitosti zvýšila většina ze všech městských částí (tam, kde nejsou populisté). Je to jediná daň, která jde přímo městské části. V Praze 10 je to přibližně 65 milionu korun – přičemž provozní náklady Prahy 10 jen na školství jsou 215 milionů, sociální věci 134 milionů a životní prostředí 94 milionů korun.

Tvrzení pana Čížka: „Zvýšili nájem v obecních bytech o 30 %, ale 400 jich nejsou schopni pronajmout a zůstávají ladem.“

Fakta: Zatím se změnila pouze výše nájmu u nově uzavíraných smluv ze 111 Kč/m2 na 140 Kč/m2, přičemž průměr tržního nájemného je cca 300 Kč/m2. U smluv na dobu určitou toto ani nelze realizovat, takže pokud dojde k navýšení, tak max. o 20 % jednou za 3 roky dle zákona.

Pokud jde o pronajímatelnost, po předchozí koalici jsme zdědili zcela vybydlené a neobyvatelné byty. Hned první rok jsme navýšili rozpočet oprav volných bytů z 20 milionů korun na víc než 60 milionů korun a za rok 2019 tak bude opraveno přes 100 bytů.

Tvrzení pana Čížka: „Zavádějí modré zóny, kde budeme platit 1 200 korun za první auto, za druhé už 7 000 korun a za třetí dokonce 30 000 korun.“

Fakta: Praha 10 byla posledním ostrůvkem „mezi zónami“, s tímto jsme šli i do voleb. Situace s „dopravou v klidu“, tj. parkováním, je na mnoha místech Prahy 10 neudržitelná.

Tvrzení pana Čížka: „Zdražili o tisíce školkovné, jesle. Do toho ale zrušili všechny dostupné sociální služby. Tedy pohotovost v Plaňanské, dětskou zubní pohotovost v Olšinách, non-stop lékárnu v Plaňanské a tzv. Modrou dodávku, která vozila postižené děti a seniory.“

Fakta: Ano, zvýšili jsme po několika letech o jeden tisíc korun měsíčně poplatek za dítě, jelikož reagujeme na rostoucí náklady za provoz jeslí. Nezrušili jsme ANI JEDNU sociální službu. Lékařská pohotovost v Plaňanské stála cca 9,5 milionů korun ročně. Nad rámec povinností obce jsme se zasadili o zřízení nové dětské pohotovosti v areálu Fakultní vinohradské nemocnice a posílení stávající pohotovosti pro dospělé. Za zubní „pohotovost“ se platily cca 2 miliony korun ročně. Přitom ordinační doba „pohotovosti“ se téměř kryla s běžnou ordinační dobou.

Tvrzení pana Čížka: „Zrušili angličtinu ve školkách.“

Fakta: Praha 10 zrušila nevýhodnou smlouvu s jednou organizací. Finanční prostředky jsme přesunuli ředitelům školek do rozpočtu a je čistě na nich, jakou službu si za ně objednají, ať už angličtinu nebo jiné aktivity.

Tvrzení pana Čížka: „Sami sobě ale přidělují různé „pašalíky“ a dotace na svoje firmy a (ne)ziskovky. Je to opravdu skandální. Předložil jsem jim předražené faktury za různé nákupy. Jenom považte. Jeden počítač koupili za 137 000 korun, přitom ten samý je na Alze k sehnání za 24 900 korun. Vánoční večírek v KD Barikádníků za 630 000 korun. Jenom 350 000 korun za organizaci. 71 000 korun za 105 kusů brožury, tedy zhruba 700 korun za jednu brožuru a takto bychom mohli pokračovat.“

Fakta: Nebyla předložena žádná faktura, pouze kopie objednávek. Pokud jde o počítače, jedná se o 6 notebooků s příslušenstvím za dobré ceny. Pokud jde o večírek, jedná se o událost zaměstnanců, nikoli vedení. Organizují a platí si to zaměstnanci z Fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP) ve spolupráci s odbory. Pokud jde o „brožuru“, jedná se o složitou dokumentaci k urbanistické studii Bohdalec/Slatiny. Brožura je úsporná (měkká vazba), rozsahem jde spíše o knihu.

Tvrzení pana Čížka: „Mají historicky nejvíce uvolněných zastupitelů, tedy berou plat přes 50 000 korun, mají sekretářku, kancelář a řidiče. Nic ale nedělají.”

Fakta: Provedli jsme přepočet a všichni uvolnění jsou přesně o 3 Kč měsíčně dražší než bylo minulé vedení. Je sice více uvolněných členů rady, ale méně předsedů výborů.

Tvrzení pana Čížka: „Místostarostka Jana Komrsková (Piráti) zaměstnávala za statisíce na podezřelé poradenské smlouvy svou kamarádku z kandidátky Pirátů. Ta pak z pozice své funkce přidělovala zakázky svému manželovi. ‘Poradců’ ale na účet radnice zaměstnávají skoro 20.“

Fakta: Profesionální organizátorka sportovních akcí brala průměrně měsíčně 16 000 Kč. Všechny akce zařídila výrazně levněji než v minulosti, bohužel u několika subdodávek nenahlásila střet zájmu. Z tohoto důvodu jsme ukončili i tak ekonomicky výhodnou spolupráci.

Tvrzení pana Čížka: „Starostka Chmelová bere dva platy, starostky a senátorky. Dohromady to dělá hodně přes 150 000 korun měsíčně, ale nechce se (jako předchůdci) podělit s potřebnými a přispět na provoz Modré dodávky. Raději službu bez náhrady zrušila.“

Fakta: Na žádost Pirátu při koaličním vyjednávání je starostka neuvolněná a bere 30 % odměny (cca 25 000 korun), ty dává nad rámec dohody na různé dobročinné účely.